İsmail ŞAPÇI

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail ŞAPÇI

İsmail ŞAPÇI

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Göreve gelişi ile, Keşan ticari hayatına yeni bir soluk kazandıracak ve yön verecek adımları atacak Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda genç fakat oldukça tecrübeli bir isim bulunuyor. Sayın İsmail Şapçı, ilçe ticari yaşamının nabzını bizim için değerlendirirken, plan ve projeleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Girişimci adaylarına da değerli tavsiyelerde bulunan Şapçı, bölge ekonomisini de bizler için değerlendirdi.

1-Sizi tanıyabilir miyiz? Kendinizden ve ticari hayatınızdan bahseder misiniz?

İlköğrenimimi Keşan’da gördükten sonra şehir dışında ve yurtdışında geri kalan eğitimimi tamamladım. Öğrenim hayatımdan sonra uluslararası hizmet veren bağımsız denetim firmasında 3,5 yıl danışman ve denetmen olarak görev aldım. Keşan’da 80 yılın üzerinde ticaret yapan bir ailenin mensubuyum. Şu anda enerji, turizm ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketlerimizin yöneticiliğini 2011 yılından itibaren yapmaktayım. 

2-Keşan TSO Başkanlığı’na aday olmaya karar verdiğiniz süreçten kısaca bahseder misiniz? Bu kararı alırken nasıl bir TSO hayaliyle yönetimi devraldınız?

Nisan 2018’de yapılan seçimlere iki ana grup olarak katıldık. Demokrasinin tam anlamı ile hissedildiği seçimimizin ardından alınan sonuçlara istinaden ismim başkanlık için ön plana çıkmaya başladı. Yaptığımız istişareler sonucunda yine demokratik bir şekilde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildim. Bu süreçte bütün Meclis Üyeleri ile TOBB’un tüm oda/borsalardan istemiş olduğu akreditasyon şartlarını ve kurumsallık ilkelerini hep beraber yerine getireceğimizi daha profesyonel ve hedeflerine kilitlenmiş şekilde ilerleme isteğimizi belirtip kendilerinin bu sayede desteğini aldık.  
Hayalimiz daha profesyonel, daha kurumsal, daha net, etkili bir Oda ve Yönetim olmaktı.    

3- Keşan TSO’da göreve geldiğiniz günden bu yana gerçekleştirdiğiniz proje ve çalışmalardan bahseder misiniz?

Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz oda seçimlerimizin ardından 5 aylık bir süreyi geride bıraktık. Yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığım dönemi de katarsak yaklaşık 5 yıldır odamızın ve bölgemizin gelişmesi için mücadele veriyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu anlamda önüne koyduğu bir çalışma programı var. Her sektörün kendine has sorunları mevcut. Özellikle müzminleşmiş sorunları çözmekle alakalı projeleri hayata geçirmek istiyoruz.
Örneğin; Keşan TSO tarihinde ilk kez bir üyemiz TOBB sektör meclisinde bizleri ve bölgesini temsil ediyor. Oda üyemiz Mehmet Ersoylu TOBB Sigortacılar Sektör Meclisi’ne seçilerek bölgemiz sigorta camiasının TOBB’daki sesi olacak. Bu başlangıçlar bizleri mutlu ediyor ve umutlandırıyor. Yine şahsıma TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi’nde görev verilmesi bizleri onurlandırdı. Yeni dönemde AB ve hibe fonlu projelerin oluşturulması ve paydaşlarla yürütülmesi konusunda çalışmalarımız artarak devam ediyor. Coğrafi işaretli ürünlerimizin bilinirliliğinin arttırılması ve onlara pazar oluşturulması, kurum ve kuruluşlarımızın hizmetlerinden üyelerimizin avantajlı bir şekilde faydalanmaları için yaptığımız indirim protokolleri, MEYBEM iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz mesleki eğitim ve kurslarımız, sektör meclislerinde aldığımız görevler ile çalışmalarımızı faaliyet planı çerçevesinde sürdürüyoruz.

4- Gelecek dönemde yapmayı planladığınız proje ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Bölgemizin daha da gelişmesi için yeni dönemde de önceliklerimize odaklanacağız; meclisimiz ve yönetim kurulumuz ile birlikte proje üretmek ve bu projeleri hayata geçirmek için mücadele veriyoruz. En önemsediğimiz konulardan biri de üyelerimizin işini, kazancını ve vizyonunu daha da arttırmak amacıyla mesleki eğitim, kurs, rehberlik ve danışmanlık gibi hizmetleri üyelerimize kolay erişilebilir hale getirmek.
Ticaret ve sanayi odalarının asli görevlerinden biride; kurumları bir araya getirip konuya çözüm olmaktır. Bölgenin dinamiklerini kolaylıkla harekete geçirebilen bir yapımız var. Hep sorunların muhataplarını bir araya getirmek istediğimizi dile getirdik. Geçmiş dönem yönetim kurulu görevimizde de bu konuya özen gösterdik. Burada sadece bakan ya da yetkili biri geldiğinde sorunlarımızı iletmek veya dosya halinde vermekten öte olayı çalıştaylara taşıma ve sıkı bir çözüm odaklı takibe odaklanma düşüncesindeyiz.
Önemli bir diğer konuda, meslek komitelerimizi daha da dinamik bir hale getirmek istiyoruz. Sektör sorunlarının tespit edilmesi ve çözümün hızlıca bulunması konusunda üyelerimizden geri bildirim almanın en kolay yolu meslek komitelerimizin işlevselliğine bağlı. Tüm üyelerimizin beklentilerine cevap vermek ile mükellefiz.
5 yıldızlı hizmet veren odamız, yeni dönemde de heyecanını arttırarak akredite odalar statüsünde hizmetlerini arttırarak sürdürecek. Bölgemizin ve ürünlerimizin markalaşması vazgeçilmezimiz olurken, hibe projeleri ile bölgemizin kalkınmasına yön vereceğiz. Mesleki eğitimler, kurslar, panel ve seminerler ile işletmelerimizi geleceğe hazırlayarak kurumsal yapılarını güçlendireceğiz. Üyelerimize vizyon sağlayarak, yurtiçi, yurtdışı fuarlar, iş gezileri ve iş forumları üzerinde önemle duracağız. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere sınır ötesi iş birliklerinin geliştirilmesi var olan girişimciliğimize destek olacak.
Turizm alanında Saros Körfezi’nin potansiyelini planlı bir biçimde arttırmak, var olan sorunlar ve çözüm önerilerinin önemle üzerinde durmak başlıca görevlerimiz arasında olacaktır.
Potansiyelimiz olan tarım, ticaret ve turizmden maksimum faydalanarak bölgemize değer katmanın mücadelesini sürdüreceğiz. Bu konuda en önemsediğimiz, bölgemize en az bir tane organize sanayi bölgesi kurulması, olması halinde ise Keşan ve İpsala olarak iki adet OSB’ni bölgemize kazandırmak istiyoruz. Bu bilinçle lobicilik faaliyetlerimiz ve gerekli temaslarımız sürmektedir. Keşan merkez başta olmak üzere, İpsala, Enez ve Saros Körfezi’nin ekonomik gelişimini arttıracak etkinlikleri gerçekleştireceğiz.

5- Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olmanın yanı sıra genç bir girişimci olarak da ticari hayatınızda dikkat ettiğiniz konular hakkında bilgi verir misiniz?

Genç bir girişimci olarak Ticari hayatımda dikkat ettiğim konular ve girişimcilere tavsiyelerim, işinizde önemli olan sürdürülebilir olduğuna emin olmak. İyi bir işletme plan yaptığınız zaman işinizde süreklilik sağlama ihtimaliniz artacaktır. Yeni bir işe girerken stabil durumunuzdan farklı olarak risk alacaksınız. Bu risk zaman ve para kaybı içerebilir. Bu iki kayıp harici aldığınız her risk başarısız olsanız bile size en değerli Eğitimi yani tecrübeyi verecektir.  Önemli olan harekete geçmeden önce ciddi araştırma yapmak ve işleyiş planı yapmaktır. Yeni bir sektörde girişimcilikte bulunuyorsanız denenmemişi yapmanın riski kolay ölçülmese de tutması halinde getirisi çok daha fazla olacaktır.  Mümkün ise yaptığınız girişiminizde kendi markanızı yaratmak ve bu markaya tercih edilebilir olması için düzgün yatırımlar yapmak girişiminizi daha sürdürebilir hale taşıyacağı inancındayım. 
Benim için önemli olan aldığım her riskin ve yaptığım her girişimin ölçülebilir, kontrol edilebilir, büyütülebilir ve günü geldiğinde yeni bir yatırımcıya devredilebilir olması mühimdir. Bir de Hukuki ve Mali Konulara Dikkat edin.  Girişiminizin gelişmesi için sizin de bu süreçte gelişmeniz gerekir. Yani kişisel gelişim, muhasebe bilinci, satış becerisi vb. konularda var olan bilginize katkı yapmanız gerekebilir.   

6- İlçe özelinde yapılan ticari faaliyetleri değerlendirir misiniz? Keşan TSO olarak bu faaliyetlere destek amaçlı yapılan çalışmalardan bahseder misiniz?  

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan, İpsala ve Enez olmak üzere 3 bölgeye hizmet vermektedir. Saros Körfezi’ni de içine alan bu bölgeyi “Hamzadere” olarak adlandırıyoruz. Bölgemiz ekonomisi tarım, ticaret ve turizm olmak üzere 3 sektörün başı çektiği bir temele dayanıyor. İş camiamızın emekleri ve gayretleriyle, bölgemiz ekonomisi her yıl daha da gelişiyor. Tüm dinamikler yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı arttırmak için çalışıyor. Her alanda yeni ve çok daha büyük hedeflere ulaşmak için gayret gösteriyoruz. İstanbul’un 15 milyon nüfusunu ve 25 km ilerideki Avrupa Birliği’nin nüfusunu ve Balkanları göz önünde bulundurmamız gerekiyor. İpsala’nın konum üstünlüğü ve tarım kültürü avantajını iyi değerlendirmeliyiz. Hamzadere Barajı ile birlikte bölgede artık çift mahsulle de geçildi, bu oldukça önemli. Çünkü bu bölgenin en büyük zenginliği tarım ve su. Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi, bölgemizde tarım ve ticaretin gelişmesine yön verecektir. Tüm bu gelişmeler kapsamında, bölgemizin gelişmesine her alanda katkı sağlayan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, diğer kurum ve kuruluşlar ile eş güdüm halinde bölgesel gelişime destek olacak.

7- TOBB bünyesindeki önemli platformlardan biri olan Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi üyeliğine seçildiniz. Konuyla ilgili görüş, yorum ve planlarınızdan bahseder misiniz?

TOBB, ülkemizin en büyük ve saygın sivil toplum kuruluşlarından birisi. Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi’de, TOBB bünyesindeki en önemli platformlardan. Türkiye'nin ticari hayatında büyük öneme sahip ticaret ve sanayi odalarımız bu konseyde temsil ediliyor. TOBB bünyesinde önemli bir temsiliyeti daha odamıza ve bölgemize kazandırmış olduk. Bizlere verilmiş olan bu sorumluluğu, ülkemiz, bölgemiz ve odamız yararı için en iyi şekilde yerine getirmeye gayret göstereceğiz. Ticaret Odalarımıza ve TOBB camiasına en iyi hizmeti vermek için çalışacağız. Akredite odalar statüsünde yer alan Keşan TSO’ya böylesine önemli bir sorumluluğun verilmesini, üyelerimizin ve bizlerin gurur duyacağı bir başarı olarak görüyoruz. Bu süreçte, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere yanımızda olan ve bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum.

8- Genç bir TSO Başkanı olarak ticaret hayatına yeni başlayacak girişimci adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki; gençlere önem ve kıymet vermeyen, gençleri ticaretin içine çekmeyen bir ticaret odası aslında başından yanlış yapıyor anlamına gelir. Bu konuyu oldukça önemsiyoruz. Aslında hepimiz şunu iyi biliyoruz; girişimci adaylarının içinde bulunduğu koşullar var olan fırsatları fark etmelerine olanak tanıyamayabilir. Önemli olan hiçbir zaman yılmamak, eğer bir işte başarısız olunursa önümüzde bir kez daha denemek için onlarca fırsat var. Akıldaki girişimcilik fikri sadece gideceğimiz güzergâh, sonrasındaki yolculuk için ise deneyimlere ihtiyaç oluyor. İnovasyonun önemi iyi bilinmeli, yeni fırsatlar iyi okunmalı.  Sadece başarı hikâyelerine değil başarısız olmuş kişi ve girişimlere de odaklanılmalı diye düşünüyorum.

9- Ülke ekonomisini ve şu durumda yapılması gereken hususları değerlendirir misiniz?

Dünya ekonomisindeki son gelişmeler olumsuz seyrederken buna bağlı olarak üretim biçimleri de kökten değişiyor. Enerji kaynakları değişiyor. Rotalar yeniden belirleniyor. İdeolojiler eriyor. Geleneksel felsefeler yavaş yavaş terk ediliyor. İnsanlık doğayı biryandan tahrip ediyor, diğer yandan inşa ediyor. Her ne olursa olsun, dünya hiç yaşamadığı kadar hızlı bir değişim geçiriyor. 
Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizden ve bölgemizden dünyaya bakabilmek, yarını bugünden görebilmek ve gelecekte yer alabilmek için hazırlık yapabilmek önemli. Ülkemizin hali hazırda yaşadığı yabancı para dalgalanmaları da cesaretli olup piyasaları düzgün okuyup yerinde yapılacak hamleler ile çoğu kişinin kriz gördüğü ortamlarda güçlenip büyüyerek çıkma fırsatına ulaşabiliriz.

kurumsal tanıtım filmi

Dergimize Abone Olabilirsiniz

Dergimize Abone Olabilirsiniz