Emre KOZUVA

Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

Emre KOZUVA

Emre KOZUVA

Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

Trakya’da birçok sektörde öncü gruplar arasında yer alan Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Emre Kozuva ile ticari yaşam, tecrübeleri ve şirketleri hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Sorularımıza tüm içtenliği ile cevap veren Sayın Emre Kozuva, çeşitli sektörler hakkında bilgi verirken aynı zamanda başarı hikayesi ve deneyimleri ile de birçok yeni girişimciye örnek olacak nitelikte. Kozuva Şirketler Grubu’nun çalışma alanlarını ve ticarete ışık tutan önerilerini başarılı iş adamının kendi kaleminden okuyalım.

-Kozuva Şirketler Grubu olarak iş hayatına adım atma ve gelişim süreçlerinizden bahseder misiniz?

1955 yılında Adem KOZUVA tarafından bakkal dükkanı işletmeciliği ile ticari faaliyetlerine başlayan KOZUVA ailesi bu tarihten itibaren çiftçilik, gıda toptancılığı, nakliyecilik gibi çeşitli sektörlerde başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam etmiştir. 1980'li yılların sonunda Türkiye'nin globalleşme sürecine paralel olarak Trakya bölgesindeki değişim potansiyelini öngören KOZUVA sektörel eğilimine farklı bir yön vererek inşaat alanında yatırım yapmaya başlamıştır. 1990'lı yılların başlarında yeni kuşağın da katılımıyla kurumsallaşma sürecindeki gerekli adımlar atılmış ve bu süreçte kurulan şirketlerimiz sonraki yıllarda inşaat alanında toptan ve perakende inşaat malzemeleri satışı konusundaki faaliyetlerini üst seviyelere taşıyarak yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda etkin roller üstlenmiştir. 21. yüzyılda değişen ihtiyaçlar ve artan talepler doğrultusunda gerekli teknik ve kurumsal modernizasyonları gerçekleştirerek faaliyetleri üstlenecek yeni şirketleri bünyesine katan KOZUVA ailesi modern konut inşasında da yaptığı ve yapmakta olduğu projelerle çok kısa sürede adından söz ettirmiştir. Grup, inşaat alanındaki faaliyetlerine ek olarak tekstil sektörüne de adım atmış, bu alanda da kısa sürede planladığı başarıyı yakalamış ve Dünya'nın birçok ülkesine ihracat yapar hale gelmiştir. Son olarak havalimanı işletmeciliği ve günümüzün olmazsa olmazı bilişim sektöründe yatırımlar yapan Kozuva Şirketler Grubu faaliyetlerini çağa uygun olarak şekillendirmeye devam etmektedir.

-Faaliyet gösterdiğiniz sektörler hakkında kısaca bilgi verir misiniz ?

Yapı Malzemeleri: Şirketlerimiz, bünyemizde ürettiğimiz ve bölge distribütörlüğünü yaptığımız uluslararası markaları kurumsal müşterilerimize branşlarında uzman ekipleriyle sunmaktadır.
Tekstil (Çorap Üretimi): Türkiye'nin tekstil sektöründeki lokomotiflerinden biri olan çorap imalatı konusunda faaliyet gösteren fabrikamız kendi markasını üretirken aynı zamanda üst düzey global markalara da üretim yapmaktadır.
İhracat: Şirketlerimiz ürettiği ve tedarik ettiği ürünleri Dünya'nın çeşitli ülkelerine ihraç ederek ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır.
İnşaat & Gayrimenkul Geliştirme Projeleri: İnşaat sektörünün çeşitli alanlarındaki faaliyetlerimizde konusunda uzman kadromuz kaliteli ve kalıcı yapıların inşası için hizmet vermektedir. Bugün itibarı ile 160.000 m2 konut, 30.000 m2 Sanayi tesisi üretimi başarı ile tamamlanmıştır.
Havalimanı Yönetimi: Şirketlerimizden Favori LLC Eylül 2013 itibarı ile Mogadişu Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı işletmeciliğini 20 yıl süre ile üstlenmiş bulunmaktadır. İmzalanan Sözleşme ile komple havalimanı yönetim hizmeti verilmektedir. Yeni terminal binasının açılışı 2015 Ocak ayında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan , Somali Cumhurbaşkanı ve Bakanlarımızın katılımıyla yapılmıştır.  Yatırım kapsamında; 15.000 m2 yeni terminal binası, yeni Hava trafik kulesi, yeni kargo binası firmamız tarafından Somali halkına kazandırılmıştır. 40 havayolu ve 60 tan fazla uluslarası firmaya hizmet verilmektedir.
Bilişim: Kozuva Şirketler Grubu 2015 yılından itibaren Volsoft Yazılım Şirketi ile bilişim alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Butik yazılımlar üzerine çalışan Volsoft yazılım endüstri 4.0 ve havacılık sektöründe kullanılan DCS ( Departure control System ) yazılımlarını bünyesinde kendi ekibiyle geliştirerek prestijli yazılım firmaları arasına katılmıştır.
Hotelcilik: Somali de kurulu şirketimiz SAT Service LLC Somali Havalimanı yerleşkesinde 118 odalı Airport Hotel projesinin inşaatına 2018 yılı itibarı ile başlamıştır. 2018 sonu bitirilmesi planlanan proje ile ülkenin en lüks ve modern hoteli olarak hizmete alınacak, işletmesi SAT Service şirketimiz tarafından yapılacaktır. Yurtiçi hotelcilik alanına adım atmayı hedefleyen firmamız bu alandaki fizibilite çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmektedir.
Özel Eğitim Hizmetleri: Ülkemiz adına sağlam bir geleceğin inşa edilmesine katkı sağlanması amacı ile, 2018 yılında Başakşehir Koleji Okullarının satınalmasını yaparak eğiti,m hizmetleri sektörüne adım atmış olduk.
GSE ( Ground Support Equipment ) : 2018 yılında kurulan firmamız, %100 yerli mühendislik ve arge ile, havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu havalimanı traktörü üretimi konusunda faaliyet göstermektedir. Çok yakın zamanda ilk elektrikli havalimanı traktörümüzün seri üretimine başlanması hedeflenmektedir.

-Yurtdışı yatırımlarınızdan ve gelecek dönemde yurt dışında yapacağınız yatırım planlarınızdan bahseder misiniz?

Şu an hali hazırda, yurtdışında faaliyet gösterdiğimiz alanlar, havalimanı işletmeciliği, inşaat ve Hotel işletmeciliğidir. Somalinin Başkenti Mogadishu Aden Abdulle Havalimanının işletmeciliği 2013 yılında yapılan sözleşme ile 20 yıllığına yap işlet devret modeli ile bünyemize katılmıştır. 2018 yılı başında yapımına başlanan Airport Hotel Projemiz ile Somali de hotelcilik alanında hizmet vermeye başlıyoruz. Somali’de kurulu inşaat firmamız, Somali Sivil Havacılık Okulu projesini tamamlayarak, Somali Sivil Havacılık İdaresine teslim etmiştir. Airport Hotel Projemizin yüklenicisidir. Havalimanı İşletmeciliği alanında sektörde daha fazla pay sahibi olmak adına, başta Avrupa olmak üzere 3 kıta ve 15 ülkede Sivil Havacılık otoriteleri ve hükümetler ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

-Şirketin gelecek dönemlerde ki plan ve projeleri nelerdir? Sektör çeşitliliğini arttırmaya yönelik çalışmalarınız var mıdır?

Grubumuz, vizyonlu yatırımları, yurtiçi ve yurtdışında gösterdiği faaliyetleri ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda; köklü ve dinamik grubumuz, cesur adımları ile dünyanın her köşesinde iş yapabilme kapasitesi ile sağlıklı büyüme ve aktif faaliyet sürdürebileceği, çağa uygun her yatırımı değerlendirmektedir. Yapılan fizibiliteler, ikili görüşme ve araştırmalar neticesi faaliyete uygun bulunan alanlar tercih edilmektedir.

-Kozuva Şirketler Grubu olarak eğitim sektörüne dahil olma ve sürecin gelişme aşamalarından bahseder misiniz?

Kozuva Şirketler grubu olarak, yıllardır fizibilite merceğimizde olan eğitim sektörüne adım atmamız, Başakşehir Koleji okullarını isim hakkıyla beraber satın almamızla başlamıştır. Bu sektörde planlarımızı mikro değil makro yapıp, kısa sürede önce Çerkezköy’de, daha sonra ise planlanan diğer şehirlerde yeni kampüs binalarımızı inşaa ederek, hızlı bir yapılanma ile sürdürmek istiyoruz. Grubumuzun gücünü bu sektöre de aktararak, yenilikçi, değişimde öncü ve her zaman en üst basamağı hedefleyen bir yaklaşımla sektörde lider olma hedefimiz bulunmaktadır.

-Şirket olarak eğitime yaklaşımınızdan bahseder misiniz? Eğitim konusunda sektörde yenilik adı altında planladığınız projeleriniz var mıdır?

Kozuva Şirketler Grubu olarak, çocuklarımızın eğitim öğretimine, geleceğine katkı sunmak için, temel bilgi ve becerilerinin gelişimi ve temel değerlerin kazandırılmasının yanında; modern eğitim ve öğretim araçlarının, metotlarının, etkin şekilde kullanılması ile eğitimde fark yaratan kaliteli bir kurum olma hedefimiz mevcuttur. 

-İş hayatınızda en çok dikkat ettiğiniz konular nelerdir? Başarılı bir girişimcide olması gereken özellikler sizce nelerdir?

İş hayatımızda ilke edindiğimiz değerler; dürüstlük, hakkaniyet, güvenilirlik tir. 
Başarılı bir girişimcide olması gereken özellikler, 
- Fırsatları görebilme becerisi
- Hızlı aksiyon alma becerisi
- Krizleri fırsata çevirebilme becerisi olarak sıralanabilir.

-Başarı hikayenizi bizimle paylaşır mısınız? Ticaret hayatına yeni başlayacak girişimcilere önerileriniz nelerdir? Tecrübelerinizden bahseder misiniz?

Ticaret hayatına 1950 lerde başlamış bir grup olarak, her zaman ileriyi hedefledik. 1980’lerden sonra Çerkezköy bölgesine sanayi tesislerinin gelmeye başlaması ile inşaat malzeme sektöründeki ihtiyacı gören firmamız bu alanda yatırım yapmış ve ciddi bir ivme yakalayarak bölgenin bu alandaki en güçlü firması haline gelmiştir. 2006 yılında, inşaat malzemeleri sektöründe Distribütörlük anlaşması yapılarak, Filli Boya Trakya Distribütörlüğü alınmıştır. Daha sonra Polisan, Permolit Boya, Kale Grubu, ABS Alçı gibi Türkiye’nin dev firmaları ile anlaşmalar bunu izlemiştir. 2008 yılında kurulan Bross bugün 800’den fazla çalışanı ile 40 tan fazla ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan bir firma konumundadır. 2013 Yılında, Somali’nin Başkenti Mogadishu Uluslararası havalimanının işletmesi 20 yıl süre ile firmamız Favori LLC tarafından üstlenilmiştir. Sözleşme kapsamında havalimanında yürütülen tüm ticari faaliyetler firmamız tarafından sağlanmaktadır. Yine Somali de Airport Hotel projemiz başlamış olup, 2018 sonunda hizmete alınıp, SAT Service firmamız tarafından işletilecektir. Havacılık sektörüne paralel yapılan fizibilite ve ArGe çalışmaları ile kurulması kararlaştırılan GSE firmamızda %100 yerli tasarım elektrikli havalimanı traktörü üretimine başlanmış olup, dünyanın her köşesine ihracatı planlanmaktadır. Yazılım sektöründe, öncelikle kendi firmalarımızdaki ihtiyaçlarımızı karşılamak adına yapılan çalışmalar, vizyonlu projelere dönüştürülmüş, bugün tekstil fabrikalarımızda kullanılan Endüstri 4.0 ve havalimanı işletmemizde kullanılan DCS yazılımlarını ticari ürün olarak pazarlanmasına başlanmıştır. Volsoft Yazılı bugün; SAP, Vodafone, Microsoft, Samsung gibi uluslararası dev teknoloji firmaları ile partnerlik yürütmektedir. Kozuva Şirketler Grubu, doğru adımları ve vizyonlu yatırımları ile bölgenin ve ülkenin saygın firmaları arasında yerini almıştır. 
Ticari hayata yeni başlayacak gençlere önerilerimiz;
- İtibarınız her şeyinizdir, güvenilirliğinizden ödün vermeyin
- Sermayeniz kadar iş yapın
- Borçlanma araçlarını dikkatli kullanın
- Finans dengenizi iyi gözetin
- İşinizle ilgili her detayı görün
- Pes etmeyin
- Rahatlık düşmanınızdır
- Zamanınız en kıymetli varlığınızdır

Dergimize Abone Olabilirsiniz

Dergimize Abone Olabilirsiniz